Уроки

Урок з природи у 3-му класі
_________________________________________________________________________________
До уроку математики
_________________________________________________________________________________
Урок української мови у 2 класі

Тема. Поняття про текст.
Розрізнення групи речень і тексту.
Робота з деформованим текстом

Тема. Поняття про текст. Розрізняння групи речень і тексту. Робота з деформованим текстом.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «текст», навчати розрізняти окремі речення і текст;
розвивати вміння добирати заголовки відповідно до його змісту, мовлення учнів, творче мислення, вміння аналізувати, порівнювати;
виховувати увагу, спостережливість, охайність ведення записів у зошитах, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна презентація, відеопроектор, плакат «Пиши правильно»



ХІД УРОКУ

I.Організація класу

1.Привітання
Рада я вас привітати, бо у нас сьогодні свято.
Будемо нашу мову рідну продовжувати вивчати.
Зараз любі друзі з вами вирушаємо в далеку путь.
Поспішаємо у ту країну, що всі «Українською мовою» зовуть.
- А тепер давайте повернемося і привітаємося з нашими гостями.

2. Очікування
- Діти, а що ви очікуєте від нашого уроку?

II. Актуалізація та корекція опорних знань.

1.Багата і милозвучна наша рідна мова. Нею можна можна передавати найтонші відтінки думок. А щоб уміти передавати їх послідовно, ми вирушаємо у мандрівку. А супроводжувати нас у подорожі буде той.

- Хто намов крило за вітром в небо мріяв полетіти.
- Тільки золотом покрився, зразу ж у траву звалився. Що ж це? (листочок )(слайд1 )

Наш листочок не простий, цей листочок- чарівний.
Зошит просить відкривати, дату гарно написати. ( слайд2 )

-А що можна сказати про слово-відгадку і назву місяця? ( слова-родичі )
- Як ви думаєте, яке слово з'явилося першим?
2.Каліграфічна хвилинка.
Полетів листочок знову, сів на дошку нашу нову.
Просить букви прочитати, хоче слово з них складати.(слайд 3)
Слово текст
- Поділіть це слово на склади.
- Зробіть звуковий аналіз цього слова.
- А чи знайоме вам це слово, на яких уроках ви його чули?
Каліграфічно запишіть це слово у зошитах.
(слайд 4)
Усно складіть речення зі словом текст.

III. Ознайомлення з темою, цілями та завданнями уроку.

- Сьогодні на уроці ми з вами познайомимось з текстом, будемо вчитись добирати заголовки до текстів і працювати з деформованими текстами.

IV.Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.(слайд 5)

Листочок кличе нас далі. Прочитайте написане на дошці

1.Зліва: Лисиця живе в лісі. У повітрі літає срібне павутиння. Їжак і білка готують собі запаси їжі на зиму.

Справа: Який урочистий стоїть ліс у своєму осінньому вбранні. Дрімають дерева під останнім теплим промінням. Ось червонолистий стрункий клен ніжно шепоче. У пишні шати вбралися велетні дуби.

-Прочитайте написане зліва і справа.
-Скільки речень записано зліва?
- Про кого йде мова у кожному реченні?
-Скільки малюнків можна намалювати?
- Чи можна дібрати один заголовок до цих речень?
-Чому?( Тому що в кожному реченні говориться про інше.)
- А тепер прочитайте написане справа. Скільки тут речень?
- Про що йдеться у кожному реченні?
- Скільки малюнків можна намалювати?
- Чи можна дібрати заголовок? Який?
- Де речення пов'язані між собою, а де ні?
Висновок. У написаному зліва ми прочитали не зв'язну розповідь, а окремі речення: у кожному говориться про щось інше. Ці речення не пов'язані за змістом, їм не можна дати спільну назву. (слайд.6 )

- А справа речення пов'язані за змістом? Ми змогли підібрати заголовок?
- Якщо речення пов'язані між собою за змістом і до них можна підібрати заголовок, то таку групу речень ми будемо називати текстом. (слайд 7)

2.Робота з підручником
- А тепер звернемось до підручника і звіримо наші думки з правилом на с. 79
( Читають правило )
-Що утворює текст? (речення)
-Як розміщені речення у тексті? ( в певній послідовності)
-Що можна дібрати до тексту? (заголовок )

Фізкультхвилинка ( рухлива ) ( слайд 8)

V.Робота над закріпленням вивченого матеріалу

1.Робота з вправою.
-Відшукайте вправу 207 на с. 79, 80
-Прочитайте текст ( читає 1 учень)
-Про що розповідається у цьому тексті? ( про ліс )
-Який заголовок можна до нього дібрати? ( Осінній ліс Ліс восени )
-Хто написав цей текст? ( Григір Тютюнник ) ( слайд 9 )
2.Довідкове бюро
Сьогодні в довідковому бюро працював Орлик Максим, він познайомить нас з цим автором.
Слайд
Григір Тютюнник народився в 1931 році у селі Шилівка, Полтавської області. Український письменник, написав твори «Вогник далеко в степу», «Климко», «Лісова сторожка». Помер у 1980 році.
- Діти, а назви яких кольорів зустрічаються у цьому тексті? Якого кольору дуби?
( мідно листі, брунатні ) ( слайд 10)
- А прочитати значення цих слів можна на с. 80 у підручнику.
- Знайдіть і прочитайте 1 речення вправи. Тепер знайдіть і прочитайте останнє речення.
- Запишіть перше і останнє речення.

3.Робота в парах
А листочок кличе нас далі і в парах пропонує попрацювати.
зараз ви спробуєте себе в ролі поетів і підберете риму до вірша. ( слайд 11, 12)
Одягну в неділю рано вишиту( сорочку)
Вийду з хати закружляю весело в (таночку)
Засміється, заспіває сонце над (ланами)
Пройме землю калинову срібними (піснями)

-Чи можемо ми цю групу речень назвати текстом?
-А заголовок підібрати можемо?
-Чим цей текст відрізняється від тексту попередньої вправи?
Тексти бувають прозові, як у попередній вправі і поетичні або віршовані , як цей.

Фізкультхвилинка ( слайд 13 )

Очечки втомились, очечки закрились. Оченята наші відкрились і в віконечко подивились. А тепер на двері, а тепер уверх, униз, уверх, униз. Тісно-тісно закрились і відкрились. Оченятка покружляли, покружляли і закрились. А тепер відкрились і до роботи приступили

VI. Узагальнення та систематизація знань.

Листочок кличе нас все далі і пропонує попрацювати з деформованим текстом

Завдання ( слайд 14 )
Завмер бідолаха з переляку після такого перельоту.
Листок востаннє покружляв і впав у калюжу.
Бачу на ньому равлик сидить.
Тепер буде йому про що розповісти друзям.

-Прочитайте запропоновані речення. Чи можна їх назвати текстом? ( ні)
-А що можна зробити, щоб ці речення утворили текст? ( поставити у правильному порядку )
І яке ж цих речень на Вашу думку має бути першим? А другим? Третім? Четвертим?

Листок востаннє покружляв і впав у калюжу. Бачу на ньому равлик сидить. Завмер бідолаха після такого польоту. Тепер йому буде про що розповісти друзям.

Тепер, ми можемо сказати, що це текст? А підібрати заголовок? Можемо. ( слайд 15 )
Пам’ятай!!! Заголовок передає те найголовніше, що змальовано в тексті чи картині. Зрозуміти найголовніше допомагають запитання:
- Про що або про кого розповідається?
- Чого навчає твір?
Робота в групах
Завдання для роботи в групах

Перша група ( слайд 16 )
Розташуйте речення у правильному порядку. Доберіть заголовок.
Я торкнувся її ногою.
Я йшов лісом і збирав кольорові листочки.
Біля мене заворушилася листяна кулька.
Та це ж їжачок.
З неї їжачок зробить м'яку постіль на зиму.
Він збирає осінні листочки.
Їжачок ( слайд 17 )
Я йшов лісом і збирав кольорові листочки. Біля мене заворушилась листяна кулька. Я торкнув її ногою. Та це ж їжачок. Він збирає осінні листочки. З них їжачок зробить м'яку постіль на зиму.
Друга група ( слайд 18 )
Розташуйте речення у правильному порядку. Доберіть заголовок.
Біля дороги вона побачила ромашку.
Вранці другокласниця Оля йшла до школи.
Та раптом помітила на пелюсточці краплинку роси.
Оля вже простягла руку, щоб зірвати квітку.
Дівчинка задивилася на краплинку і не зірвала квітку.
Чому Оля не зірвала квітку? (слайд 19 )
Вранці другокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила ромашку. Оля вже простягла руку, щоб зірвати квітку. Та раптом помітила на пелюсточці краплинку роси. Дівчинка задивилася на краплинку і не зірвала квітку
Третя група ( слайд 20 )
Розташуйте речення у правильному порядку. Доберіть заголовок.
Бо одна з них цілий день трудилась: збирала гриби, шишки, нанизувала їх гілочки дерева, сушила.
Жили собі дві білочки в густому лісі.
А друга тільки те робила, що цілими днями стрибала з гілки на гілку.
Однаково гарні, пухнасті.
Білочки (слайд 21 )
Жили собі дві білочки в густому лісі. Однаково гарні, пухнасті. Тільки не однакової вдачі. Бо одна з них цілий день трудилась: збирала гриби, шишки, нанизувала їх гілочки дерева, сушила. А друга тільки те робила, що цілими днями стрибала з гілки на гілку.
VII. Домашнє завдання (слайд 22 )

С.79 – вивчити правило, с. 80 виконати вправу 208 ( пояснення )

VIII. Підсумок уроку ( слайд 23 )

- З чого складається текст?
- Що можна дібрати до тексту?
- Як зв'язані між собою речення в тексті?
- Чи виправдались ваші очікування?
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Що здалося складним?

Немає коментарів:

Дописати коментар